Istenhez vezet minden út?

Istenhez vezet minden út?

Sokan azt mondják „minden út Istenhez vezet”, de igaz ez?

10 perc ·

A világon lévő összes vallás úgy gondolja, hogy ők tudják a választ az élet nagy kérdéseire. Örök dicsőséget és megváltást ígérnek az embereknek. Kisebb vagy nagyobb mértékben elvárják tőled, hogy elkötelezd magad bizonyos értékekre és életszabályokra. De közelebb vihetnek engem ezek a vallások Istenhez? És vajon ugyanahhoz az Istenhez vezetnek?

Sokan hisznek Istenben így vagy úgy. Sokan azt mondják, hogy „minden út Istenhez vezet”. „Nem számít miben hiszel, csak higgy valamiben.” „Isten egy és ugyanaz; mindegy miben hiszel, ő szeret téged.” Igaz ez?

A világ nagy egyistenhívő vallásaiban (a zsidóság, a kereszténység és az iszlám) sok közös van. Mindegyik egy Istenben hisz. Úgy hiszik, hogy a világot ez az egy Isten teremtette. Örök dicsőséget és megváltást ígérnek annak, aki alárendeli magát vallási felfogásuknak és életszabályuknak.

Közös bennük az is, hogy mindannyian úgy gondolják, a bűn miatt szakadtunk el Istentől. Amikor Ádám és Éva engedetlen volt Istennek és vétkeztek, az emberek elszakadtak Istentől. Ezért meg kell találniuk az Istenhez visszavezető utat.

Találkozás Istennel

A találkozás különböző lehet Istennel. Némelyek erős érzelmek, élmények és érzéki benyomások által találkoznak Istennel. Átadják magukat az érzelmi elragadtatottságnak, ami közeli kapcsolatba hozza őket Istennel. Ez az érzelmi elragadtatottság központi része a karizmatikus keresztény egyházak istentiszteletének, mint pl. a dicsőítő énekek, nyelveken szólás, halleluja kiáltások stb. A muszlim szúfik is nagy hangsúlyt fektetnek erre az érzelmi elragadtatottságra, mint Istenhez való közeledésre.

Mások úgy látják az életszabályoknak és törvényszabályzásnak van értelme. Ezek „fékként” hatnak a bűnre és kívánságokra, amik egyébként késztetnék őket. Bizonyos istenadta törvények és szabályok betartásával eljutnak jó életre, és részesülnek az áldásban. Így van sok konzervatív keresztény, muszlim, ortodox zsidó és sok különböző vallás követője.

Mások pedig a kegyelemben találnak vigaszra. Különösen a keresztények számára központi és fontos fogalom a kegyelem. Sok keresztény számára a kegyelem az elkövetett bűnök bocsánatát jelenti, és a jövőbeli bűnökét is. A katolikus egyház számára központi a gyónás, amikor a papnak megvallják bűneiket, aki imádkozik értük és megbékélnek Istennel. Ez része a megbékélés szentségének, és rendszeresen teszik.

Vannak azonban olyanok, akiket ez nem elégít ki. Mélyebb kielégülést keresnek, látják hiányukat. Erős érzéki benyomások és élmények vagy szigorú szabályok szerinti önmegtartóztató életvitel ellenére ugyanazok a régi emberek maradnak, ugyanazokkal a kívánságokkal és bűnös hajlamokkal. Nem elégíti ki őket a kegyelem és a bűnbocsánat, mivel azután is saját kívánságaik szerint élnek. A bűn, mint probléma továbbra sincs megoldva!

Kicsoda Isten? És mit kíván nekünk?

„Ismerjük hát meg, törekedjünk megismerni az Urat! Eljövetele biztos, mint a hajnalhasadás, eljön hozzánk, mint az őszi eső, mint a tavaszi eső, mely megáztatja a földet.” Hóseás 6:3.

Hóseás próféta, zsidó próféta volt, akinek őszinte vágya volt Istent megismerni. Tapasztalatai által megtanulta, hogy Isten alkalmas időben segítségére jött, ha teljes szívből kereste őt.

„Akkor ezt mondta Sámuel: Talán ugyanúgy tetszik az Úrnak az égő- és a véresáldozat, mint az engedelmesség az Úr szava iránt? Bizony, többet ér az engedelmesség az áldozatnál, és a szófogadás a kosok kövérjénél!” 1.Sámuel 15:22.

Sámuel is zsidó próféta volt, akiről nyilvánvaló, hogy alaposan megismerte, mi tetszik Istennek. Bizonyságot tehetett arról, hogy Isten mindenkit szeret, aki neki engedelmes és hallgat arra, amit mond. Az is nyilvánvaló, hogy Isten nem igen foglakozott a külső szertartásokkal.

Jézus – Az út és az igazság

Jézus nagyon központi szerepet tölt be a kereszténységben. Széles körben egyetértenek abban, hogy Jézus fontos történelmi személy, akinek hatalmas befolyása volt. De nem több Ő ennél?

„Jézus így válaszolt: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, csak énáltalam.” János 14:6.

Jézus itt azt mondja a tanítványainak, hogy ő az egyetlen út Istenhez. Sokan biztosan azt mondják, hogy ez igen durva állítás. Nincs más út Istenhez, mint Jézuson keresztül?

Jézus azt mondja a Máté 7:21-ben: „Nem mindenki megy be a mennyek országába, aki ezt mondja nekem: Uram, Uram, hanem csak az, aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát.”

Jézus itt Isten akaratának gyakorlását szabja a mennybe jutás feltételéül. Jézus azután beszél arról, hogy a házunkat sziklára és ne homokra építsük:

„Aki tehát hallja tőlem ezeket a beszédeket, és cselekszi azokat, hasonló a bölcs emberhez, aki kősziklára építette a házát. És ömlött a zápor, és jöttek az árvizek, tomboltak a szelek, és nekirontottak annak a háznak, de nem dőlt össze, mert kősziklára volt alapozva. Aki pedig hallja tőlem ezeket a beszédeket, de nem cselekszi, hasonló a bolond emberhez, aki homokra építette a házát. És ömlött a zápor, és jöttek az árvizek, tomboltak a szelek, és beleütköztek abba a házba; és az összedőlt, és teljesen elpusztult.” Máté 7:24-27.

Jézus egyik tanítványa, János így írja le később Jézust az evangéliumában:

„Az Ige testté lett, közöttünk lakott, és láttuk az ő dicsőségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsőségét, telve kegyelemmel és igazsággal.” János 1:14.

János tehát úgy tehetett bizonyságot Jézusról, mint akit megismert és látott, és az általa hirdetett ige életté lett benne. Ezek nem csupán halott szavak voltak, hanem azt hirdette, amit ő élt és megcselekedett.

Jézus olyan ember volt, mint én és te?

A Zsidókhoz írt levél szerint, Jézus emberként jött a földre ugyanolyan feltételekkel, mint te és én.  „Ember fia” volt; megkísértetett mint mi, de szenvedett ahelyett, hogy engedett volna a bűnnek. Ezáltal testté lett benne az ige, és új utat nyithatott nekünk vissza Istenhez, amin Istennek tetsző életre juthatunk.

„Ezért mindenben hasonlóvá kellett lennie a testvéreihez, hogy irgalmas és hű főpap legyen az Isten előtti szolgálatban, hogy engesztelést szerezzen a nép bűneiért. Mivel maga is kísértést szenvedett, segíteni tud azokon, akik kísértésbe esnek.”Zsid.2:17-18.

Hogy volt képes Jézus szenvedni ahelyett, hogy vétkezett volna? Szenvedett és tette a jót ahelyett, hogy engedett volna a kísértésnek. Talán magad is megpróbáltál újra meg újra Istennek tetsző módon élni, de alkalomról alkalomra átéled, hogy nem megy. Miért nem történt Jézussal is így?

Isten erőt ad nekünk

„Ellenben erőt kaptok, amikor eljön hozzátok a Szent Szellem, és tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Júdeában és Samáriában, sőt a föld végső határáig.”Apostolok cselekedetei 1:8.

Jézus a Szent Szellem által kapott erőt arra, hogy legyőzze a testében lakozó bűnt, mindazt, ami Istennek nem tetszett. Jézus az által lett Istennek tetsző, hogy a Szent Szellem erejében legyőzte a gonoszt, a gyűlöletet, az irigységet, a követelést stb. A gonoszság helyett a jó jött elő! Az élete végén bizonyságot tett Jézus arról, hogy Isten a tanítványoknak is megadja ugyanezt az erőt a Szent Szellem által, és ez által a tanúi lehetnek az egész földön.

Mit jelent Jézus tanúinak lenni? Elég kereszténynek vallani magamat?

A tanúk természetesen arról tanúskodnak, amit maguk láttak és átéltek. Akik maguk látják és átélik, hogy amit Jézus tanított nekik, az valóság lett a saját életükben, ők valójában Jézus tanúi. Tanúk arra, hogy a szavak, amiket Jézus itt a földön szólt, nem halott szavak, hanem élő szavak, erőteljesek, képesek újat teremteni az emberben.

Pál azt írja a Róma 14:17-ben, hogy Isten országa „igazság, békesség és Szent Szellem által való öröm”. Isten igéjének engedelmeskedve az életünk egyre jobban telve lesz e három dologgal. Magunkban fogjuk hordozni a mennyek országát és embertársaink nagy áldására lehetünk.

Nem tehet engem boldoggá, és közelebb sem visz Istenhez, ha valamelyik valláshoz tartozónak vallom magamat. Az igazi és valódi istentisztelet az, és az ad igazi és valódi kielégülést, ha megcselekszem Isten szavát és gyakorlom a mindennapi helyzeteimben. Ezt jelenti Jézus lábnyomait követni és ez vezet minket vissza Istenhez.

A Szentírást az új fordítású revideált Bibliából idézzük. Amennyiben más forrást használunk, azt jelöljük. RÚF 2014 © 2014 Magyar Bibliatársulat. Minden jog fenntartva.